Yolculara gelen fotoğraf İstanbul seferini yapan uçağı karıştırdı

Trabzon Havalimanı’nda, saat 18.00’da Trabzon- İstanbul seferi gerçekleştirecek olan THY’ye ilişkin uçakta bulunan yabancı asıllı A.M.R., uçuş öncesi yolcuların cep telefonlarına ‘AirDrop’ uygulaması aracılığıyla havada yanan uçak fotoğrafı yolladı.

UÇAKTA PANİK

Panik yaşayan yolcular, durumu kabin grubuna bildirdi. Bunun üzerine aprona güvenlik güçleri çağırılırken, uçak da inançlı park alanına çekildi.

Şüpheli A.M.R. polis gruplarınca gözaltına alınırken, yolcular ve tüm bagajlar da uçaktan indirildi. Bomba imha uzmanı gruplar uçakta arama başlattı.

Yapılan aramada rastgele bir olumsuz durum ve düzeneğe rastlanılmadı. Vilayet Emniyet Müdürü Murat Esertürk de havalimanına gelerek, durum hakkında gruplardan bilgi aldı. Yolcuların tekrar alındığı uçak, yaklaşık 4 saat süren süreçlerin akabinde İstanbul’a hareket etti.

“TELEFONA VİRÜS BULAŞTI”

Öte yandan gözaltı süreçleri süren A.M.R.’nin, turistik seyahat gayeli kente geldiği öğrenildi. Kuşkulu A.M.R.’nin birinci tabirinde, “Fotoğraf daha evvel ülkemde bana gönderilmişti, silmiştim. Ne oldu anlamadım, tekrar paylaşım oldu, telefona virüs bulaştığını sanıyorum. Paylaşımı bilerek ben yapmadım” dediği belirtildi.

“FOTOĞRAFI GÖRÜNCE HUZURSUZ OLDUK”

A.M.R.’nin, telefonuna gönderdiği fotoğrafı kabul ettiğini ve durumu kabin görevlilerine bildirdiğini söyleyen yolculardan Salih Surul, şunları söyledi;

*Uçakta art sıramızda yanda oturan yabancı şahıslar Airdrop üzerinden bir fotoğraf paylaştılar, ben de kabul ettim. Resmi açtığımda ve benim resmi gördüğümü anladıklarında tedirginlik yaşadılar. Kendi ortalarında güldüler.

*Kabin görevlilerine haber verdim. Onlar da emniyet ünitelerine haber verince bomba araması yaptılar. Şahıs sorguya alındı bütün yolcular indirildi. Güvenlik gittikten sonra tekrar uçağa bineceğiz.

*Görüntüyü gönderdikleri başka yolcular kabul etmedi, bir tek ben kabul ettim. O yüzden görevlilere haber vermek zorunda kaldım.

*Fotoğrafı görünce huzursuz olduk. Rastgele bir kahır çıkmadı. Bu türlü bir şey paylaşılması, insanları tedirginliğe itmenin, turist olarak gelip ülkemizde bu formda yapmaları can sıkıcı bir durum.

“10- 15 DAKİKA KİMSE HAREKET EDEMEDİ”

Fotoğrafın kendisine geldiğini ama kabul etmediğini anlatan yolculardan Nihat Oğulcan Yıldırım da, “Uçaktaydık. Herkesin Airdropuna yanmaya başlayan bir uçağın fotoğrafı geldi. Manzarayı biz kabul etmedik. Uçakta 10-15 dakika kimse hareket edemedi. Pilotlar çıktı, sakin olun uçağı boşalacağız dedi. Sonra ise uçağı boşaltıp aramaya başladılar” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir