Yahudiler ve Araplar bu futbolcuyu konuşuyor

Rafael Sadi

Yıllardır İsrail’in ayırımcı bir ülke olduğu argüman edilir ve İsrail ile Filistinli kardeş çocuklarına yapılan zulüm temcit pilavı üzere ısıtılıp ısıtılıp servis edilir.

İsrail 32 yıldır yaşadığım bu ülkede değil İsrail Vatandaşı Araplarla cetlerinin topraklarında yaşayan Museviler ve kendilerine Filistinli diyen komşularımıza bile bir ayırımcılık pozisyonunda olmamıştır.

Unutmamak gerekir ki İsrailli Araplar İsrail vatandaşıdırlar ve her bir Yahudi yahut Hristiyan Arap İsrail vatandaşı ile birebir haklara sahiptirler.

Nüfusun oranında da 120 kişilik İsrail Parlamentosu Knesset’te her seçimde değişen 15-20 Arap asıllı milletvekili vardır. Bu milletvekillerinin 10 tanesi kendi kurdukları Arap partilerden olup geriye kalanlar ise İsrail siyasi partilerindeki milletvekilleridir.

Bazıları ile ulusal bahislerde sorunlar olsa da temel olan Arap Toplumu ile Yahudi toplumu ortasında derin bir sorun mevcut değil. Derin sorun olmayan kitleler ailesinin ekmek parası peşinde olanlardır. İnsanların büyük bir çoğunluğu işinde gücünde ve çocuklarının hakikat yetişmesi ve sağlıklı bir eğitim alıp evlenip aile kurmalarıdır. Bu Araplar için olduğu üzere Museviler ve Hristiyanlar için de birebirdir. Bu toplumda yaşayan ve dinleri farklı olan başka azınlıklar için de benzeridir. Dürzüler ve Çerkezler üzere.

Hukuki eşitlik ve serbestiyet okullardan başlamakta her toplum istediği lisanda ve dini eğitimde devlet bağlı olmaksızın özgürdür.

Yüksek eğitimde ise durum çok daha farklı olmayıp Arap toplumundaki gençlerin bahtları daha fazladır. Yahudi gençler üniversite okuyabilmek için 3 yıllık mecburi askeri hizmet yaptıktan sonra okuma hakkına sahiptirler ve devlet askerliğini tamamlamış olanlara 3 yıllık eğitim bursu vermektedir. Arap vatandaşların askeri misyon mecburiyeti olmadığından Üniversite okumak için hayattan 3 sene erken yol alabiliyorlar. Don yıllarda Arap gençleri kendilerini Vatan’a karşı sorumlu ve borçlu hissettiklerinden askeri hizmette bulunmak istediklerini lisana getirerek bu misyona de talip olmuşlar sonuç olarak askere gitmek isteyen Arap yahut Müslüman dinine mensup askerler de orduda misyondadır.

Arap vatandaşlar her meslekte görevdedirler. Hakim savcı, polis askeri polis ve daha bir çok vatandaşlık hakkından motamot Museviler kadar yararlanmaktadırlar. Kâfi oyları olursa Devlet Başkanı olmaları bile mümkündür.

Farklı durumda olanlar yok mu var alışılmış. Bu her toplumda ve ülkede de mevcuttur ancak bu geneli temsil etmez. Terör ile iştigal edenleri de zati vatandaş diye kabul etmek ne kadar doğrudur tartışılabilir.

Gelelim bu makalenin temel yıldızına.

ANAN HALAİLİ (FUTBOLCU)

Anan 2004 yılında doğdu ve hala de Maccabi Hayfa Genç grup oyuncusu.

Geçtiğimiz hafta içinde oynanan İsrail Brezilya maçında dişini tırnağına takarak İsrail Genç Ulusal grubuna gol kazandıran ve İsrail ekibinin finale kalmasına yardım etmiş olan bu genç antrenör OFİR HAYİM tarafından evladı üzere sarıldığı fotoğrafı resmen viral oldu.

İkisinin de tabirlerine nazaran maksat İsrail kadrosunun şampiyon olmasıydı. Ve din farkı ile Yahudi yahut Arap olmakla bir ilgisi yoktu. İkisi de birebir vatan ve bayrak için birlikte uğraş içindeydiler.

İsrail işte bu tipten iki çok farklı ancak salında birebir olan bir toplum olarak hayatını idame ettiriyor.

Defalarca tabir etmişimdir. Emsal in sanı hisler ve dostluklar benim de hayatımda hala mevcuttur. Gerek Gazze’de gerekse Batı Şeria’da daima görüştüğümüz dostlarım vardır ve olmaya da devam edecektir. Teröristler ile sivil halk birebir aileler değillerdir.

İnsani münasebetler galip gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir