Uzman uyardı: Ani şeker hastalığı, kilo kaybı ve sebebi bilinmeyen karın ağrılarına dikkat

Diyarbakır’da bölge halkına 2010 yılından bu yana hizmet veren Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde pankreas kanserinin erken teşhisi için endoskopik ultrason yapılıyor. Kanser olaylarında evvelki yıllara nazaran önemli artış olduğunu belirten Gastroenteroloji Uzmanı Berat Ebik, bunlar içerisinde en değerlilerinden birinin pankreas kanseri olduğuna dikkat çekti.

İleri evre pankreas kanserlerinde tesir edecek tedavinin bulunmadığını söyleyen Ebik, “Bu da bize erken teşhisin değerini ortaya çıkarıyor. Pankreas kanseri erken fark edilirse tedavi seçenekleri fazlalaşıyor. Ameliyat açısından yahut yeni geliştirilen anti kemoterapötik ilaçlarla tedavide kıymetli alınabiliyor” dedi.

“HIZLI BİR HALDE TEŞHİS KOYUP ERKEN EVREDE HASTANIN TEDAVİSİNİ BAŞLATABİLİYORUZ”

Erken teşhis için hastalarda aile hikayesi, yeni başlangıçlı ani şeker hastalığı, kilo kaybı ve açıklanamayan karın ağrısı olan hastaların vakit kaybetmeden iç hastalıkları yahut gastroenteroloji kliniklerine başvurması gerektiğini vurgulayan Ebik, “Geç kalmış kanser hastalarının ultrason görüntülemelerinde erken evrede maalesef tespit edilemiyor. Endoskopik ultrason dediğimiz ve hastanemizde olan bir teknikle bu tümörleri çarçabuk erken evrede fark edebiliyoruz.

Tespit ettiğimiz anda biyopsi alma seçeneğimiz de mevcut. Böylelikle süratli bir formda teşhis koyup erken evrede hastanın tedavisini başlatabiliyoruz. Endoskopik ultrason hastanemizde daha evvelki yıllarda yoktu. Yeni kullanılmaya başlandı. Şu an hastanemizde günlük 4-5 endoskopik ultrason tetkiki yapıyoruz. Süreçlerimiz anestezi eşliğinde yapılıyor. Bu süreç bölgemizde yalnızca Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılmakta. Hastalarımız müracaat yaptığında şayet endoskopik ultrason muhtaçlığı gerekiyorsa bunu kısa müddette anestezi eşliğinde yapabiliyoruz” tabirlerini kullandı.

“YILLIK BİN 500 HASTAMIZA ENDOSKOPİK ULTRASON UYGULUYORUZ”

Bu hastalık için farkındalık değerli. Zira geç teşhis konulduğu takdirde çok fazla tedavi seçeneği maalesef olmuyor. Bu yüzden erken teşhisin kıymetine dikkat çekiyoruz” diyen Ebik, “Yıllık ortalama bin 500 üzerinde hastamıza endoskopik ultrason uyguluyoruz. Son periyotlarda haftada ortalama 2-3 hastaya pankreas kanseri teşhisi koyuyoruz. Bu bizim için maalesef yüksek bir oran ve gittikçe de artıyor. Söylediğim belirtileri olan hastaların en azından bir iç hastalıkları polikliniğe, genel tetkikler yapıldıktan sonra bir belirti varsa hastalar süratle bize yönlendiriliyor. Biz de gerekli tetkiklerden sonra endoskopik ultrason süreçlerini yaparak teşhislerini koyuyoruz” halinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir