Sudan’da ölü sayısı 528’e yükseldi: ‘Suriye’den daha kötü olacak’

Sudan Sağlık Bakanlığı, ordu ile Hızlı Dayanak Kuvvetleri (HDK) ortasında nisan ortasından bu yana süren çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 528’e, yaralıların sayısının 4 bin 599’a yükseldiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, çatışmalardan 12 eyaletin etkilendiği belirtilerek, 18 eyaletteki hastanelerde 528 meyyit ve 4 bin 599 yaralının rapor edildiği bildirildi.

Sudan’da taraflar, beşinci sefer ilan edilen ateşkesin ikinci gününde de çatışmayı sürdürdü. Çatışmalar, başkentte Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Ordu Genel Komutanlığı etrafında ağırlaşırken güneydeki başka mahallelerde de ateşkes ihlal ediliyor. AA’nın aktardığına nazaran, Hartum’un birçok mahallesinden çatışma sesleri geliyor, duman yükseliyor. Bu ortada HDK, Umdurman’da orduya ilişkin MiG savaş uçağını düşürdüğünü öne sürdü.

Sudan’da taraflar, ABD’nin 28 Nisan’dan itibaren 72 saatlik yeni ateşkes davetine uyacaklarını açıklamıştı.

‘SURİYE VE LİBYA’DAN DAHA MAKUS OLACAK’

Sudan’ın eski başbakanı Abdullah Hamduk, ülkesindeki çatışma bir iç savaşa evrilirse ve erkenden durdurulmazsa durumun Suriye ve Libya’dan daha makus olabileceğini söyledi. Hamduk, Kenya’daki bir aktiflikte yaptığı konuşmada, Sudan’da mümkün bir iç savaş durdurulamazsa, bunun ‘dünya için kabus olacağını’ belirtti. Abdullah Hamduk, “Sudan’da ordu ve küçük bir isyancı küme ortasında savaş yok, çabucak hemen ikisi de düzgün eğitilmiş, donanımlı ordular” sözünü kullandı.

Sudan bir iç savaş noktasına gelirse durumun Suriye, Yemen ve Libya’dan daha makus olabileceği değerlendirmesinde bulunan Hamduk ayrıyeten ‘bu anlamsız savaştan kimsenin galip çıkamayacağını’ lisana getirdi.

İNGİLTERE: 1888 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanlığı, 25 Nisan’dan bu yana Sudan’daki 1888 vatandaşın tahliye edildiğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Wadi Saeedna hava üssünden son tahliye uçağının havalandığı duyuruldu. Tahliye operasyonunun batılı bir ülkenin gerçekleştirdiği en büyük ve en uzun süren operasyon olduğuna işaret edilen açıklamada, 25 Nisan’dan itibaren 21 uçuş yapıldığı bilgisi paylaşıldı.

Toplamda 1888 kişinin tahliye edildiği belirtilen açıklamada, Sudan’ın Kızıldeniz kıyısındaki kenti Port Sudan ve etraf ülkelere giden vatandaşlara konsolosluk hizmeti vermeye odaklanılacağı kaydedildi. Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Dışişleri Bakanı James Cleverly, “Uzun vadeli ateşkesi sağlamak ve akan kanı durdurmak için diplomatik enstrümanları kullanmaya devam edeceğiz. Sudan halkının güvenliği ve refahı için istikrarlı sivil idareye en nihayetinde geçmek en doğrusu olacaktır” sözlerini kullandı.

Ne olmuştu?

Sudan’ın başşehri Hartum ve öbür kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile Süratli Dayanak Kuvvetleri (HDK) ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı. Ordu ile HDK ortasında ‘HDK’nin büsbütün orduya katılmasını’ öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir