Son Dakika… Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ‘adaylık’ açıklaması: ‘Sürprizlere yer yok’

Elazığ’ı ziyaret eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kanal 23 ve Kanal Fırat ortak canlı yayınında gündemi kıymetlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Kanal Fırat Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık’ın kendisine yönelttiği “Seçimlerde sürpriz bir aday çıkabilir mi” sorusunu “Hayır, sürprizlere yer yok” ifadeleriyle yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 6’lı masanın adayının ne vakit açıklanacağına yönelik olarak da konuşan Kılıçdaroğlu, “6 başkan bir ortadayız daha şimdi Türkiye’nin bütün sıkıntılarını masaya yatırmış değiliz. Bütün meselelere tahlil ürettikten sonra adayımızı belirleyeceğiz” dedi.

“Türkiye’nin bekası kelam konusu” diyen Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

“Parti penceresinden olaylara bakmıyoruz. Parti penceresinden bakarsanız olmaz. Bugün Türkiye’nin yaşadığı sıkıntılar bir partinin sorunu olmaktan çıktı. Türkiye’nin bekası kelam konusu.

6 başkan bir ortadayız daha şimdi Türkiye’nin bütün meselelerini masaya yatırmış değiliz. Parlamenter sistemi masaya yatırdık, devleti adaleti nasıl getireceğimizi, yolsuzlukları, hasar tespit komitesi kuracağımızla ilgili kararlar aldık. Başka kararlar da var. Seçim güvenliğini nasıl sağlayacağız? Sandıkların başında misyon alacak arkadaşların inanç içinde misyon yapmaları gerekiyor. Önderler ayda bir toplanıyoruz lakin aldığımız kararları 6 partinin genel lider yardımcıları çalışıyor. Başkanlar rapor hazırlıyor bir sonraki toplantıya o raporlar geliyor. Her bir olayı akıl terazisinde tartıyoruz, nasıl çözülmesi gerektiği konusunda görüş birliği sağlıyoruz. İmza atıp kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bütün meselelere tahlil ürettikten sonra adayımızı belirleyeceğiz. Cumhurbaşkanının nasıl olması gerektiğini kendi bildirimizde açıkladık. Ahlaklı birisi olmalı, kendi egosuna teslim olmamalı, adaletli olmalı, devlette liyakati savunmalı. Bu nitelikleri saydık. Bu niteliklere sahip kişi bulacağız, var. Devlet idaresinde aklı, bilimi hükümran kılacağız. Hukuk içinde kalacağız, hukuka nazaran devleti yöneteceğiz. Hakim, adaletli davranacak. Bürokrat vatandaşa hizmet edecek. 6 başkan akıllı siyasetler üreteceğiz. Partilerimizin bizden beklentileri olabilir fakat 6 başkan Türkiye için kader birliği yaptık. Seçeceğimiz başkan egosuna teslim olmayan bir önder olacak. Sıradan bir vazife yapmıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir