Kuyumculardan yatırımcıları harekete geçirecek altın tahmini

Kuyumcu Altan Ünverdi, “Döviz değil her vakit altın kazandırır, durduğu yerde kazandırır, itimat verir. Vatandaşlarımız altın alsın; güvendiği yerden, bildiği yerden alsın. Altının fiyatı arttıkça geçersiz altın bozdurmaya teşebbüs eden birçok insan oluyor” dedi.

Altın fiyatlarında son günlerde yaşanan yükseliş, Antalya’da kuyumcularda hareketliliğe neden oldu. Altının yükselmesi ile birtakım şahıslar ellerindeki altınları bozdururken, vatandaşların daha çok tekrar yükseleceği umudu ile yatırımlık altın almaya devam ettiği görüldü. Altının yükselmesini fırsat bilen dolandırıcıların ise vakit zaman uydurma altın bozdurmak için teşebbüste bulunduğu bildirildi. Kuyumcular kuşku duydukları altınları mihenk taşına sürterek ayarına uygun asit suyu ile test ediyorlar. Antalyalı kuyumcuların önümüzdeki 1-2 ay içerisinde fiyat beklentileri ise altının gramının bin 500-bin 600 TL olması istikametinde.

“ALTININ GRAMI BİN 500-BİN 600 TL OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUZ”

Antalya’da 30 yıla yakın vakittir kuyumculuk yapan Altan Ünverdi, “Altın fiyatları ne kadar yükselse de şu anda olması gereken yerde değil. Olağan altının onsunun 2 bin 200-2 bin 300 dolar olması lazım. Altın şu an alınabilmesi en kolay olan vaktinde bulunuyor. Önümüzdeki süreçte altının gramı bin 500-bin 600 TL olur diye düşünüyoruz. Bu da çok uzun bir müddet değil, kısa müddette bunlar bekleniyor. Dünyada yaşanan bu hareketlenme bunu gösteriyor. Altın şu an ne kadar yüksek üzere görünse de alınması gereken sayılarında bulunuyor. Döviz değil her vakit altın kazandırır. Durduğu yerde kazandırır, inanç verir. Vatandaşlarımız altın alsın; güvendiği yerden, bildiği yerden alsın. Onun haricinde bilmedikleri, tanımadıkları yerden almasınlar. Bireylerin güvendiği bir kuyumcusu olmalıdır. Bir kişinin nasıl manavı, berberi bir yerdir, kuyumcusunun da tek olması gerekir” dedi.

“ALTIN YÜKSELİRKEN İNSANLARIN TALEBİ DAHA FAZLA OLUYOR”

Alınan altının kazandırması için en az 3-4 ay bekletilmesi gerektiğini belirten Ünverdi, “Kısa periyodik alıp 3-5 gün sonra satacaksa altın yatırım emelli düşünülmez. 5-6 ay ya da 1 yıllık vadede altın her vakit kazandırır. Önümüzdeki 2 senede ne oldu ise önümüzdeki 1-2 yıl da tıpkı yükselişi devam ettirecektir. Genelde dostlarımıza, arkadaşlarımıza altın düşükken biz arar almasını söyleriz. Fakat altın yükselirken insanların talebi daha fazla oluyor. Bin 600 TL olacaktır önümüzdeki aylarda. Bu vakitte telefonlarımız hiç susmuyor” dedi.

“MİHENK TAŞINDA UYDURMA OLDUĞUNU YA DA DÜŞÜK AYARLI OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Altının yükselmesi ile uydurma altın bozdurmak isteyenlerin de olduğunu belirten Ünverdi, “Bu çeşit şeylere teşebbüs eden birçok insan oluyor fakat biz test edince bunu görüyoruz. Biz birinci olarak müşterinin gelişinden niyetini anlayabiliyoruz. Birinci girdiğinde uydurma altın ya da ayarı düşük altın verecek olan davranışlarından kendini aşikâr ediyor. Onun dışında mihenk taşında test ettiğimizde uydurma olduğunu ya da düşük ayarlı olduğunu görüyoruz. Kararsız kalırsak keseriz. Bunu anlamak sıkıntı değil. Bir de asit suyu var. 8-14-18-22 ayar asit var. 14 ayar dediğinde 14 ayar asit suyu ile test ediyoruz. Ayarı yanlışsız ise alıyoruz” açıklamasını yaptı.

“DAHA ÇOK DÜĞÜNLERDE TAKMAK İÇİN YARIM GRAM VE 1 GRAM ALIYORLAR”

Altın fiyatlarının artması ile vatandaşın tercihinin de değiştiğini belirten Ünverdi, “Daha çok düğünlerde takmak için yarım gram ve 1 gram alıyorlar. Bütçelerine uygun alıyorlar. Biraz bütçesi uygun olan çeyrek alıyor. Yatırım için de cumhuriyet ve bilezik alıyorlar. Bileziğe olan talep devam ediyor fakat kollarda bilezik 10-12 tane bilezik varken, bu 3 adede düştü” tabirlerine yer verdi.

“ŞU ANDA DAHA ÇOK VATANDAŞLARIMIZ ALMAYA GELİYORLAR”

Altının daha da yükselmesini beklediklerini belirten kuyumcu Necmettin Kahraman ise, “Şu anda daha çok yatırım aracı olarak has altın alıyorlar. Daha sonra çeyrek, yarım ve gram altın alıyorlar. Şu anda daha çok vatandaşlarımız almaya geliyor. Vatandaşımız yükseldiği vakit daha çok alıyor. Altın kısa vadeli alınmaz, uzun vadeli alınması gerekir. Düğünlerde evvelden bilezik alırlardı, yarım çeyrek ve grama döndü” dedi.

“FIRSAT BULDUKÇA ALMAYA ÇALIYORUM”

Almanya’dan Türkiye’ye tatile gelen Nilgün Demirsoy, “Ben daha çok gümüşe talep gösteriyorum. Altın çok değerlendi. Gümüşü kullanma gayeli alıyorum daha çok, uygun geliyor. Altının daha da artacağını düşünüyorum” dedi. Altın fiyatlarının dolar endeksli olarak yükseldiğini söyleyen Bünyamin Tosun ise, “Fırsat buldukça almaya çalıyorum. Eskisi üzere alamıyoruz. Çeyrek ve yarım altın alıyorum. Bütün almak nasip olmuyor. Altın daima bir yükselişte bulunuyor. Altın yastık altı en emniyetli yatırım aracıdır” tabirlerine yer verdi.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir