İBB çalışanına terör suçundan ceza

İstanbul’da terör örgütü üyesi olduğu argümanıyla tutuklanan eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) çalışanı Şafak Duran’ın yargılandığı davada karar çıktı.

Cumhuriyet savcısı, sanık Duran’ın “silahlı terör örgütüne üye olmak” kabahatinden 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talepli mütalaasını tekrarladı.

Duruşmada temele ait mütalaaya karşı savunma yapan Duran, “Hakkımdaki ihbardan, sizlerin çalışmaları vesilesiyle haberim oldu. Makûs niyetli birinin davranışı olarak görüyorum. Hayatımın hiçbir periyodunda ne silah, ne de yasa dışı bir faaliyetim olmadı. Benim bu türlü fotoğraflarım, hayat üslubum yoktur. Silaha karşı bir beşerim. Fotoğrafların orijinallerine de hala erişemedim. Şahit olarak dinlenilen şahıslar de beni birinci kere gördüklerini söylediler. Çalıştığım İBB’den gözaltına alındım. Hakkımda linç kampanyaları yürütüldü. Bu türlü bir süreç için kurban mı seçildim hala bilmiyorum, politikayı da sevmem.” diye konuştu.

Sanık avukatları da, müvekkillerinin beraatini ve tahliyesini istedi.

Mahkeme, sanık Duran’ı “silahlı terör örgütüne üye olmak” cürmünden 7 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırarak, tutukluluk halinin devamına hükmetti.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü takımları, PKK faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik çalışmalar kapsamında, İBB’de toplumsal hizmet uzmanı olarak çalışan Şafak Duran’ın (30), 2016’da Şırnak’ta terör örgütü üyelerinden elde edilen dokümanlarda kırsal alanda elinde uzun namlulu silahla çekilmiş fotoğraflarının çıkması üzerine harekete geçmişti.

Polis takımları, 27 Nisan 2022’de İBB Toplumsal Hizmetler Müdürlüğünün Üsküdar’daki Anadolu Yakası Toplumsal Yardım Ünitesi’nde çalışan sanığı gözaltına almıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanığın “silahlı terör örgütüne üye olmak” hatasından 7,5 yıldan 15 yıla kadar mahpusla cezalandırılması istenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir