Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi: Göktürk’teki yapılaşmaya İBB ‘dur’ dedi, AKP’li belediye kararı uygulamadı

Demirören Grubu’nun borçlarına karşılık Ziraat Bankası’na devredildikten sonra Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın, “rezerv alan” ilan etmesiyle imara açılan Kemerköy’deki yeşil alan talanına İstanbul Büyük Kent Belediyesi’nin, “Silüet onayı” alınmadığı gerekçesiyle durdurulması kararı aldığı lakin AKP’li Eyüpsultan Belediyesi’nin kararı uygulamadığı belirtildi.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’nın 8 Aralık 2022 tarihinde yazdığı ve 15 Aralık 2022’de Eyüpsultan Belediyesi’ne bildiri edilen yazıda, silüet onayı başvurusu yapılması ve kıymetlendirme yapılana kadar inşai faaliyetlere müsaade verilmemesi talep ediliyor.

Göktürk Yeşil Kalsın Teşebbüsü eş sözcüsü Gülseren Onanç, kararın ulaşmasının akabinde Eyüpsultan Belediyesi’nin gereğini yapmasını beklediklerini ancak inşaat şirketlerinin faaliyetlerine devam etiğini belirterek şunları söyledi:

“Tam 47 gündür yeşil alanlarımız, Avrupa Yakası’nın en büyük zelzele toplanma alanı 60’ın üstünde dava ve 2 yürütmeyi durdurma kararına karşın hukuk çiğnenerek talan ediliyor. Biz ise hukuk içinde kalıp direniyoruz. Hukukçularımız İBB’ye başvurarak bu inşaatların silueti bozduğuna ve müsaade alınmadığına ait de başvuruda bulunmuştu. İmar Müdürlüğü yaptığı incelemede müracaatımızı olumlu buldu ve 8 Aralık günü inşaatların durdurulması için Eyüpsultan Belediyesi’ne resmi bir yazı göndermiş. Bu yazının dün prestijiyle bildirim edildiğini öğrendik. Lakin inşaatlar sürat kesmeden devam ediyor. Eyüpsultan Belediyesi’ni misyona davet ediyor ve gereğini yaparak bu kaçak inşaatları derhal durdurmasını istiyoruz” 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir