EYT’liler sabah saatlerinde SGK önünde uzun kuyruklar oluşturdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine ait Beştepede yapılan toplantı sonrası açıklama yaparak düzenleme kapsamında rastgele bir yaş hududu olmayacağını, bu düzenlemeyle yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşın emekli olacağını söyledi.

Dün akşam yapılan bu açıklamanın akabinde EYT’den yararlanacak vatandaşlar askerlik ve doğum borçlanması ile prim gün sayısını öğrenmek için sabahın erken saatlerinden itibaren Toplumsal Güvenlik Vilayet Müdürlükleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Ankara

Ankara’nın Kızılay semtinde bulunan SGK İl Müdürlüğü önünde sabah saatlerinden itibaren izdihamı andıran uzun kuyruklar oluştu.

Vatandaşlar soğuk havaya karşın ellerinde emeklilik dilekçeleri ile sıra beklemeye başladılar. Dilekçeler kabul ediliyor fakat süreçler yeni yasa yürürlüğe girdikten sonra başlatılacak.

Çanakkale

Sabahın birinci ışıklarıyla birlikte sıraya girdiğini söyleyen Ahmet Tutuk, “EYT bana yaklaşık 11 yıl evvel vurmuştu. Şu anda yeni kanundan yararlanıp inşallah emekli olacağız. Ben daha evvel evraklarımı hazırlamıştım. Yalnızca askerlik borçlanmasını ödemek için geldim. Geri kalan evraklarım aslında hazırdı. Yalnızca kağıt teslim edip, yasanın kanunlaşmasını bekleyeceğim” dedi.

İzmir

Aydın Benli (50) ise “Yasamız çok şükür çıktı. 23 yıllık bir mağduriyet dün sonlandı. Cumhurbaşkanımızın açıklaması üzerine keyifli haberi aldık. Birinci emekli maaşımla ailemle yemeğe çıkacağım” diye konuştu.

İsmail Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, askerlik borçlanmasını sormak için geldiğini belirterek, “Benim sigorta teşebbüs 1993, askerlik borçlanması yapıp 5 bin gün üzerinden emekli olabilecek miyim? Artırım gelmeden bu borçlanmayı halletmek istedim. Dilekçemi verdim. Emeklilikte yaş probleminin kalkması hoş oldu. İyisi olsun. Beşerler mağdur olmadı.” diye konuştu.

Doğum borçlanması için dilekçe veren Esin Tuna da “Borçlanacağız ve ödeyeceğiz. İnşallah emekli olmak istiyoruz. Sabah 07.30’da geldim. Hem içeride hem dışarıda kuyruk var, herkes bekliyor. Emeklilikle ilgili karar bizi memnun etti. Sonuçta vatandaşın işine yaradı, teşekkür ederiz.” sözlerini kullandı.

Bursa’da SGK İl Müdürlüğü önünde kuyrukta bekleyenlerden 51 yaşındaki Fatih Özkara, ise 4 bin 850 prim gününün bulunduğunu, eksik günleri için müracaat yapmak için geldiğini söyledi.

Suudi Arabistan’daki çalışmasına ait dilekçeyi verince 5 bin güne ulaşacağını belirten Özkara, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı hoş bir haberden sonra buraya geldik. Aslında askerliğimi ödemiştim. Benim imkansızdı, Bağ-Kur’dan sonra 3,5 yıl sigortalı olma koşuluna takılıyordum. Artık Allah’a şükür emekli olduk üzere bir şey. Zira 150 gün yurt dışı borçlanmam var.” diye konuştu.

48 yaşındaki Köksal Aksoy da sigorta başlangıcının 1997 yılı olduğu bilgisini vererek, askerlik borçlanmasıyla prim günlerini hasebiyle emekli maaşını biraz daha artırmak için geldiğini aktardı.

Eskişehir

SGK Eskişehir Vilayet Müdürlüğüne dilekçe vermeye gelen 42 yaşındaki Selda Yıldız, EYT ile ilgili düzenlemeye ait umudunun olmadığını lakin Erdoğan’ın açıkladığı kararla memnun olduğunu anlattı.

Borçlanma için bir ay evvel de kuruma geldiğini lakin EYT çıkmaz fikriyle vazgeçtiğini aktaran Yıldız, “O vakit borçlanmamıştım. Artık karar çıkınca bu sırayı çekmek zorundayız. İnşallah da yetişiriz.” sözünü kullandı.

Rahmi Şahin ise 8 yıldır beklediği emekliliğe kavuşacak olmaktan memnunluk duyduğunu söz ederek, “Er de olsa geç de olsa gelecek. Sigorta başlangıcım 1989. Prim günüm 8 bin 577. Müracaatımızı yapacağız.” dedi.

43 yaşındaki Ayşegül Üstünbaş, EYT düzenlemesinde yaş hududu konulmamasını bilhassa çalışamayan çocuklu bayanlar için yararlı olacağını vurguladı.

42 yaşındaki Haldun Bayrak da e-devlet sisteminde yoğunluk olduğunu lisana getirerek, “Sabahın erken saatlerinden itibaren soğuk havaya karşın bekliyoruz. Giriş yapamadık. Yapacak bir şey yok. 1997 yılı sigorta girişliyim. Günüm dolu, yalnızca bu kararı bekliyorduk. Biraz geç bir karar lakin hakkımızda güzeli olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

Balıkesir

SGK Balıkesir Vilayet Müdürlüğüne gelen vatandaşlar, EYT düzenlemesiyle emekli olabilmeleri için müracaat sürecine ait yapmaları gerekenleri öğrendi.

Maden emekçisi Kamil Demirel, emekli olmayı heyecanla beklediğini anlatarak, karardan duyduğu memnuniyeti tabir etti.

Çanakkale

SGK Çanakkale Vilayet Müdürlüğüne dilekçe veren Özcan Örs, uzun yıllardır emeklilik için beklediğini belirtti.

Kendilerine bu hakkı sağlayanlara teşekkür eden Örs, “Bu esasen bizim hakkımızdı. Ben 1996’da işe başladım. Bu sonucu uzun mühlet bekledik. Şu anda bilgi almak için buraya geldik. Ben Bağ-Kur girişliyim. 9 bin gün üzerinden süreç yapacağım. Askerlik borçlanması falan da yapılacak. Süreç ocak ayında büsbütün net olacak.” dedi.

Ahmet Tutuk ise heyecanla bekledikleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasını televizyondan izlediklerini anlattı.

EYT’nin çözüleceği umudunu hiç kaybetmediklerini vurgulayan Tutuk, “Nihayetinde problemimiz çözüldü. Ben olağanda 2027’de emekli olacaktım. Olumlu bir gelişme oldu. Olması da lazımdı zati. Memnunuz.” diye konuştu.

Yalova

SGK Yalova İl Müdürlüğü önünde bekleyen Adnan Sayılır, 43 yaşındaki eşinin süreçleri için kuruma geldiğini söyleyerek, EYT düzenlemesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Sabah erken saatlerde kuruma geldiğini bildiren Ahmet Can ise “Askerlik borçlanması başvurusunu yaptık. Allah’ın müsaadesiyle bekleyip bakacağız. Herkes için çok uygun oldu. Çok teşekkür ediyorum.” tabirini kullandı. (SÖZCÜ-DHA-AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir