Elon Musk Ütopik Şehrini Kurmak İçin Adım Attı

Twitter’ı satın alan sansasyonel milyarder Elon Musk’ın ABD’nin Teksas eyaletinde kendi ütopik kasabasını kurmayı planladığı argüman edildi. Snailbrook ismini vereceği kasabada Tesla ve SpaceX çalışanları için ucuz kira seçenekleri sunulacağı öne sürüldü.

“1400 hektar arazi satın aldı” iddiası

Wall Street Journal’ın (WSJ) haberinde, Musk’ın Snailbrook isimli kasabasını eyaletin başşehri Austin’e yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Bastrop County’de inşa etmeyi hedeflediği öne sürüldü. Tesla CEO’su, son üç yıl içinde bu bölgeden yaklaşık 1400 hektarlık arazi satın aldığı belirtildi.

Musk’ın yeni kuracağı Snailbrook kasabasında, Los Angeles’taki trafik problemini çözmek için tüneller inşa etmek gayesiyle 2016’da kurduğu Boring Company’nin yanı sıra Austin’deki Tesla fabrikasında ve SpaceX tesislerinde çalışanların da konaklamasını istediği bildirildi. Bunun için de kasabadaki meskenlerin piyasa bedellerinin altında kiralanacağı öne sürüldü.

“Boring Bulvarı” ve “Su Jeti Yolu”

Haberde Musk’ın yeni kasabası Snailbrook’u ‘Kolorado Irmağı kıyısındaki bir Teksas ütopyası’ diye tanımladığı belirtildi. ‘Boring Bulvarı’ ve ‘Su Jeti Yolu’ üzere sokak ve mahalle isimlerini şimdiden belirlendiği kaydedildi. Havuz ve spor alanlarının da yer aldığı 100’den fazla konutun inşa edileceği aktarıldı.

Musk eğitimi de planladı. Lakin Teksas’taki yetkililer tedirgin

Musk’ın kasabada Montessori usulüyle eğitim verecek bir okul kuracağı da aktarıldı. İtalyan doktor Maria Montessori tarafından geliştirilen bu pedagojik metotta öğrencilerin, tecrübeli öğretmenler eşliğinde daha özgür bir tahsil görebileceği ve karma yaş sınıflarının yer aldığı ortamların oluşturulması öngörülüyor.  

Bastrop County’nin turizm ve ekonomik kalkınma yöneticisi Adena Lewis, proje takvimiyle ilgili bilgisi olmadığını söyleyerek, ‘Bize karşı çok saygılı davranıyorlar. Lakin aceleleri olduğunu düşünüyorum’ dedi.

Çevre kirliliği kaygısı var

Bazı bölge sakinleri, Musk’ın dev projesinin etrafa verebileceği ziyanlara dikkat çekti. Eden East isimli çiftliğin sahibi David Barrow, inşaat çalışmalarının Kolorado Irmağı’nın su kalitesini olumsuz etkileyebileceğini savundu. WSJ’nin aktardığına nazaran Boring Company, inşaat sırasında günde yaklaşık 530 bin litre atık suyu ırmağa dökmek için müsaade başvurusu yaptı. Barrow, süreçten şikayetçi olarak, ‘Bu suyun içinde nasıl bir kimyasal olacak? Tam olarak ne inşa ediyorlar ve gerektiğinde kim sorumlu tutulacak? Bunları bilmek istiyorum. Hiçbir şeffaflık yok’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir