Çin savaş uçağı ABD keşif uçağını engelledi: Pentagon tepki gösterdi

USINDOPACOM tarafından yapılan açıklamada, bir Çin Halk Cumhuriyeti J-16 tipi savaş uçağının pilotunun 26 Mayıs’ta Güney Çin Denizi üzerinde ABD Hava Kuvvetleri’ne ilişkin RC-135 keşif uçağını engellemesi sırasında ‘gereksizce agresif bir manevra’ yaptığı belirtildi. Çinli pilotun direkt RC-135 keşif uçağının burnunun önünden uçarak, ABD uçağını Çin savaş uçağının kuyruk türbülansından geçmek zorunda bıraktığı söz edildi.
ABD keşif uçağının, memleketler arası hukuka uygun olarak Güney Çin Denizi üzerinde milletlerarası hava alanında inançlı ve rutin operasyonlar yürüttüğü belirtildi.

“ULUSLARARASI HAVA ALANI MEMLEKETLER ARASI HUKUKA UYGUN KULLANILMALI”

Açıklamada, “ABD, memleketler arası hukukun müsaade verdiği her yerde inançlı ve sorumlu bir formda uçmaya ve faaliyet göstermeye devam edecektir.  ABD Hint-Pasifik Ortak Gücü, milletlerarası hukuk uyarınca tüm gemi ve uçakların güvenliğini göz önünde bulundurarak memleketler arası hava alanında uçmaya devam edecektir. Hint-Pasifik bölgesindeki tüm ülkelerin, milletlerarası hava alanını inançlı bir halde ve milletlerarası hukuka uygun olarak kullanmalarını bekliyoruz” denildi.

Olaya ait yayınlanan manzarada, Çin savaş uçağının, ABD keşif uçağını engellediği anlar yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir