Bilim adamları uyardı: Milyonlarca yıldır görülmemiş derecede

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi (NOAA) ile California’da bulunan Scripps Oceanography Enstitütüsü bilim adamları, NOAA’ya ilişkin Mauna Loa Atmosferik Temel Gözlemevi’nde ölçülen karbondioksit düzeyinin milyonda 424 kesim (ppm) ile en yüksek düzeye ulaştığını, bu düzeyin “milyonlarca yıldır görülmediğini” açıkladı.

Bilim adamları, Kuzey Yarımküredeki karbondioksit düzeyinin Mayıs 2022’ye nazaran 3,0 ppm, sanayi devranı öncesine nazaran ise yüzde 50’den fazla arttığı ve bu tırmanışın “istikrarlı bir halde devam ettiği” bilgisini paylaştı.

Atmosferdeki karbondioksit düzeylerinin beşere dayalı faaliyetlerin direkt bir sonucu olarak arttığını aktaran NOAA Yöneticisi Rick Spinrad, “Her yıl, etrafımızda meydana gelen sıcak hava dalgalarında, kuraklıklarda, sellerde, orman yangınlarında ve fırtınalarda iklim değişikliğinin tesirlerini görüyoruz. Karbon kirliliğini azaltmak, bu gezegeni ve onu yuvamız olarak gören hayatı korumak için her türlü çabayı sarf etmeliyiz” tabirlerini kullandı.

“Ne yazık ki yeni bir rekor kırıyoruz”

Scripps Oşinografi yerbilimcisi Ralph Keeling de “Ne yazık ki yeni bir rekor kırıyoruz. Eğrinin düzleştiğini ve hatta düştüğünü görmek istiyoruz. Zira milyonda 420 yahut 425 oranında yüksek bir karbondioksit uygun değil” değerlendirmesinde bulundu.

Kurumun internet sayfasında yer alan bilgi ve grafiklerde, karbondioksit oranındaki artışın son on yıldaki üzere devam etmesi durumunda, 2035’te 450 ppm’e ulaşacağı tespiti paylaşıldı.

Dünyanın birçok bölgesinde bulunan ölçümleme istasyonlarından alınan Mauna Loa dataları, NOAA’nın Global İzleme Laboratuvarı, milletlerarası iklim bilimcileri ve siyasetçiler için ölçüt kabul ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir