Bakan Bolat açıkladı! Fahiş fiyata 200 milyon lira ceza

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türk Eximbank ile ihracatçılara 2022 yılında 45 milyar ve 2023 yılı birinci 6 ayında toplam 19,6 milyar dolar takviye sağladıklarını belirterek, “Eximbank kaynaklarından ek yaklaşık 70 milyar lira finansman kaynakları ihracatçılarımıza sunacağız” dedi.
Ticaret Bakanı Ömer Bolat, görevine başlamasının akabinde ajansların, gazetelerin ve televizyon kanallarının Ankara temsilcileri ile tanışma yemeğinde bir ortaya geldi. Bakan Bolat yaptığı konuşmada, son 4 yıl içinde dünyada ve Türkiye’nin bölgesinde yaşanan salgınlara, savaşlara, ham husus ve güç krizlerine karşın ihracatçıların dünyanın her köşesinde var olma seferberliği ile takdire şayan bir performans gösterdiklerini lisana getirdi.

“YIL SONUNDA 265 MİLYAR DOLAR İHRACATA ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ”

Bolat, 21 yılda uyguladıkları siyasetlerle ihracatta rekorlar kırdıklarını belirterek, “2002’de 36,1 milyar dolar olan mal ihracatımızı 2022 sonunda 7 katına çıkardık, yeniden bu devirde dünya ihracatımızdan aldığımız hissesi yüzde 0,5 seviyesinden yüzde 1,02’ye yükselttik. 2023 Ocak-Haziran devrinde ihracatımız hamdolsun 123,4 milyar dolar oldu ve yıl sonunda 265 milyar dolara ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“2023 YILI SONUNDA 90 MİLYAR LİRALIK KREDİYE KEFALET SAĞLAYACAK İHRACAT GELİŞTİRME A.Ş. İLE İHRACATÇILARIMIZIN KEFALET MESELESİNİ ÇÖZÜYORUZ”

Bakan Bolat, Ticaret Bakanlığı olarak ihracatı desteklemek emeliyle sundukları hizmetleri şöyle anlattı:
“Yılda 80 ülkede bin 500’ün üzerinde memleketler arası fuar iştiraki, 60 ülkeye 250’nin üzerinde ticaret heyetini koordine etme, 17 binin üzerinde firmaya ihracat dayanağı sağlama, klâsik gelişmiş ihracat pazarlarımızı müdafaa ve geliştirme yanında, ‘uzak ülkeler ihracat stratejisi’ ve ‘İslam ülkeleri ile ihracatı geliştirme stratejisi’ ile ihracatta pazar çeşitliliği ve eser çeşitliliği sağlamayı hedefliyoruz. Faaliyete geçmesinin üzerinden şimdi 1 yıl geçmesine karşın, 36,5 milyar lira ihracat kredisine kefalet veren ve 2023 yılı sonunda 90 milyar liralık krediye kefalet sağlayacak İhracat Geliştirme A.Ş. ile ihracatçılarımızın kefalet meselesini çözüyoruz. Finansman ve teminat problemini çözme, yeni jenerasyon desteklerimizle ihracatı tabana yayma, e-ihracat, markalaşma ve katma pahalı ihracat yolunda güçlü adımlar atan bir Ticaret Bakanlığı olarak önümüzdeki dönemde ‘İhracatçının’ Bakanlığı olmaya devam edeceğiz. Turizmde önder ülke olarak, ayrıyeten sıhhat hizmetinden eğitime, hava-kara-deniz ve demiryolu nakliyatından bilişime, dinamik halde büyüyen ‘hizmetler ihracatında başkan ülke’ olmak için uğraş gösteriyoruz.”

“70 MİLYAR LİRA FİNANSMAN KAYNAĞINI İHRACATÇILARIMIZA SUNACAĞIZ”

Bolat, Türk Eximbank ile ihracatçılara 2022 yılında 45 milyar dolar ve 2023 yılı birinci 6 ayında toplam 19,6 milyar dolar takviye sağladıklarını tabir ederek, “İhracatçılarımıza ek kredi takviyeleri sağlayabilmek için Eximbank’ın sermayesi 3 gün evvel 6,8 milyar lira artırım ile 20,6 milyar liraya çıkarıldı. Böylelikle Eximbank kaynaklarından ek yaklaşık 70 milyar lira finansman kaynağını ihracatçılarımıza sunacağız. Hazine ve Maliye Bakanlığımıza ve BDDK’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

Bakan Bolat, gümrüklerde 700 milyar dolar ve 500 milyon tonluk hacme ulaşan dış ticaret denetimi kelam konusu olduğunun altını çizerek, “Yılda 9,5 milyon araç, 7,7 milyon adet konteyner ve 130 milyonun üstünde yolcunun hudutlarımızdan giriş-çıkış yaptığı, toplam vergi gelirlerimizin yüzde 30’unun tahsil edildiği Gümrük yönetimlerimizin 8 bin 750 uzman çalışanı ile faal, süratli ve inançlı bir gümrük anlayışı ile verdiği hizmet çok önemli” sözlerini kullandı.
Bolat, çağın gereklerine uygun, teknolojinin sağladığı imkanları sonuna kadar kullanan merkezdeki ve alandaki 7 bin 349 gümrük koruma işçisinin 7 gün 24 saat kesintisiz, göz açtırmayan faal ve başarılı olduğunu söylediği çalışmaları ve kaçakçılığa karşı ortaya koydukları odunsuz olduğunu söylediği çabaya devam ettiklerini söyledi. Bolat, gümrüklerde 2022 yılında 11 milyar lira ve 2023 yılı birinci beş ayında 7 milyar lira pahasında yakalama gerçekleştirdiklerini tabir etti. Bolat, 2 milyon 342 bin şirket ve ticari işletme ile 2 milyon 198 bin esnaf ve sanatkar ile “Güçlü Türkiye” maksadıyla yola devam ettiklerini aktararak, “TOBB çatısı altında yer alan ticaret odaları, sanayi odaları, deniz ticaret odaları ve ticaret borsalarımız, TESK çatısı altında yer alan esnaf ve sanatkar odaları ile birlikte ‘adil, rekabetçi ve istikrarlı bir ticaret ortamı’ oluşturmak ve ticareti sağlıklı bir biçimde büyütmek için çalışmalarımız tüm süratiyle devam ediyor” dedi.

“FAHİŞ FİYAT ARTIŞI VE STOKÇULUK YAPAN BİN 920 İŞLETMEYE 200 MİLYON LİRAYA YAKIN CEZA UYGULAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Ekonomide bir gerçeğin olduğunu söyleyen Bolat, “Fiyatlar arz talep kurallarında dengelenme süreci yaşıyor ancak doğal afetler olduğunda, salgın üzere, sarsıntı üzere sel üzere ve savaş durumları olduğunda maalesef stokçuluk, fırsatçılık, ganimet, vurgun yapma eğiliminde olan kimileri ortaya çıkıyor. Hem arz istikametinde hem fiyatlar tarafında bozucu tesirler yapıyor. Bütün dünya bu süreci yaşadı. Ekonomiler çok önemli etkilendiler. Biz de bu manada bakanlık olarak hukuksal düzenlemeleri gecikmeksizin hayata geçiriyoruz. Bizim vilayet ticaret müdürlükleri bünyesinde gruplarımız var. Bu iki sistem üzerinden fiyat kontrollerine aralıksız devam ediyoruz. Otomotiv bölümünde, besin perakendeciliği dalında 53 bin işletme, 304 bin eser denetlemesi yapılmıştır. Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yapan 1920 işletmeye 200 milyon liraya yakın ceza uygulaması gerçekleştirildi. Bakanlığımızla ilgili olan Rekabet Kurumu tarafından açılan soruşturmalar sonucunda da 6 milyar 200 para cezası kesilmiştir. Öte yandan elektronik ticarette geçen yıl TBMM’de çıkarılan ‘e-ticaret kanunu’ ile haksız rekabet ve tekelleşmenin önüne geçerek rekabetçi bir piyasa oluşturacağız. Ticaretteki paydaşlarımızla birlikte yapacağımız çalışmalarla inşallah kayıt dışılığı sonlandıracağız” diye konuştu.

2028 yılı vizyon dokümanındaki maksatlarını paylaşan Bolat, kelam konusu vizyon kapsamında mal ihracatını 400 milyar dolara, hizmetler ihracatını ise 200 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini, Türkiye’nin global mal ihracatından aldığı hissesi yüzde 1,2’ye, global hizmet ihracatından aldığı hissesi ise yüzde 1,5’a çıkaracaklarını kaydetti. Bolat ayrıca, Avrupa Birliği ile yakın ve orta vadede Gümrük Birliği’nin güncellenmesi görüşmelerinin başlamasını hedeflediklerini söyledi.

“TÜKETİCİLERİN MAĞDUR EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, otomotiv kesimi temsilcilerinin otomotiv dalının FAHİŞ FİYAT yapmakla ve stokçulukla anılmasını istemediğini lisana getirerek, “Otomotiv kesiminin temsilcileri, ‘Otomotiv kesiminin bu halde gündemlerle anılmasından rahatsızlık duyuyoruz. Yapacağınız yönetmelik değişiklikleri, alacağınız kararlara dayanağımız tam’ dediler. Ortalarında çok önemli çürük elmalar var, o çürük elmaları temizleme konusunda biz onların da çaba göstermelerini istedik. Ancak biz tüketicilerimizin mağdur edilmesine ya da kazıklanmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, göreve başlamasının akabinde ajansların, gazetelerin ve televizyon kanallarının Ankara temsilcileri ile tanışma yemeğinde bir ortaya geldi. Bakan Bolat, programda temsilcilerin ve muhabirlerin sorularını da yanıtladı. Bakan Bolat, yaptığı konuşmada misyona başlar başlamaz iş dünyasıyla ağır temaslar içinde olduklarını söz ederek, “Hemen çabucak bütün resmi, yarı resmi ve STK manasındaki iş dünyası kuruluşlarımızla görüşüyoruz. Çabucak daha birinci günden bu otomotiv konusunun alevli bir bahis olduğunu gözlemledik ve birinci icraat olarak tebdili kıyafetle ağır kontrollere girdik bayiler, galeriler. Arkadaşlarımız tespit ettikleri haksız, uygunsuz faaliyetler, stokçuluk faaliyetine ceza kestiler. Biliyorsunuz biz Vilayet Ticaret Müdürlüklerimizin kontrolleri ve Haksız Fiyat Düzenleme Kurulu üzerinden ceza kesebiliyoruz” dedi.

Bakan Bolat, ikinci el araç satışında tüketiciyi zorlama, aksesuarı güç alma, ‘araç yok’ mazereti üzere uygulamalarla karşılaştıklarını lisana getirerek, “Bu minvalde biliyorsunuz bir sene evvel Bakanlığımız bir karar almıştı, ikinci el satış için 6 ay ve 6 bin kilometre sınırlaması getirilmişti. Bu düzenleme yetkili kurumlar için getirilmişti. 1 Ocak’ta 6 ay müddetli uzatıldı bu kısıtlama, artık 1 Temmuz’a geldiğimizde bu mevzu da önümüzdeydi. Biz yetkili satıcıların üzerindeki bu kısıtlamayı kişisel satışlar üzerinde de getirdik, 1 Temmuz 2023 prestijiyle hem yetkili satıcılar, hem ferdî satıcılar için bu düzenlemeyi getirdik” diye konuştu.

“YAKLAŞIK 4 BİN 800 KİŞİ 50’DEN FAZLA SATIŞ YAPMIŞ”

Bakan Bolat, bireysel araç satışında üçü aşan satışların yönetmelikte ticari satış olarak kabul edildiğini hatırlatarak, “Yaklaşık 4 bin 800 kişi 50’den fazla satış yapmışlar. Bunlar ya kendileri kişisel, ya galeriler ya da bayilerin yanında çalışanlar, işte akrabaları vesaire üzerinden yapılan satışlar olduğu anlaşılıyor. Bunlardan savunma istendi ve gerekli savunmaları alınıyor, cezalar kendilerine gönderilecek” sözlerini kullandı.

“İLAN SİTELERİ, 15 TEMMUZ’DAN İTİBAREN KATİYETLE SIFIR ARAÇ SATIŞ FİYATINDAN DAHA YÜKSEK İKİNCİ EL FİYATI KOYMAMALARI KONUSUNDA UYARILDI”

İkinci el araç satışına dair aldıkları bir öteki tedbirin ikinci el araçların 31 Aralık’a kadar sıfır araç fiyatından yüksek olamayacağı olduğunun altını çizen Bolat, “Bunları nasıl uygulayacağız? İki aracımız var, birincisi, ilan siteleriyle görüşmeler yapıldı ve ilan siteleri 15 Temmuz’dan itibaren katiyen sıfır araç satış fiyatından daha yüksek ikinci el fiyatı koymamaları konusunda uyarıldı. İlan siteleri bu ilanları koymak isteyenleri uyaracaklar, buna uyulmadığı takdirde 300 bin liraya kadar ceza kesilecek” değerlendirmesini yaptı.

“İKİNCİ EL ARAÇ SATICILARINDA ÇOK SPEKÜLASYON MAKSATLI VE MANİPÜLATİF FAHİŞ FİYAT HEDEFLİ TİCARET YAPMA ÇABASI VAR”

Bolat, Türkiye Noterler Birliği ile iş birliği sağladıklarını ve 15 Temmuz prestijiyle noterlerin yılda üçten fazla kişisel satışın ticari satış kabul edilmesinden ötürü satışları gerçekleştirmeyeceklerine dikkati çekerek, “Maalesef burada çok önemli bir tamahkarlık ve aç gözlülük uygulamalarını gördük. Bir nevi muhtaçlıktan oto alımından fazla, otoyu bir spekülasyon ve yatırım aracı, ancak daha çok spekülasyon emelli ve manipülatif fahiş fiyat gayeli ticaretini yapma uğraşları var. Biz aşağı üst son 2 haftadır bayramdan çabucak evvel başlattığımız, aldığımız önlemlerle bu mevzuda çok kıymetli düzenlemeler yaptık. Kesimlerin içinde gerekli temaslar kuruyoruz fiyatlar noktasında ve satışlar noktasında bilgi alıyoruz. Bayilerin bir kısmının stokladıkları araçları artık mecbur kalıp piyasaya sürmeye başladıklarını ve araç yok dedikleri müşterilerini ve hatta galerileri arayıp, araç var, almak ister misiniz dediklerini müşahede ediyoruz. İkinci el satışlarında satışların gevşediğini müşahede ediyoruz. Fiyatlar noktasında da daha yüksek olan ikinci el satışların sıfır araç satış fiyatına hakikat, aşağı yanlışsız bir ivme kazandığı müşahedesini yaptık. Birkaç hafta vakit alacak, lakin tabi inşallah burada istikrarı sağlayacağız” dedi.
Bolat, bu yılın birinci 6 ayı prestijiyle Türkiye’de otomotiv üretiminde yüzde 30’luk artış olmasına rağmen ithalatta 75 artış olduğunu belirterek, spekülasyon ve yatırım maksatlı çok talebin yüklenmesinden ötürü Türkiye’nin oto ithalatını ve döviz açısından kayıp getirdiğini lisana getirdi.

“OTOMOTİV İTHALATIMIZDA BİRİNCİ 6 AYDA YÜZDE 75 BİR ARTIŞ VAR”

Bakan Bolat, bazı basın kuruluşlarında ikinci el araç ithalatına müsaade verileceği savlarının yayımlanması hakkında görüşü sorulması üzerine şu tabirleri kullandı:

“Şimdi esasen otomotiv ithalatımızda birinci 6 ayda yüzde 75 bir artış var. Geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran toplam ithalatta 11 milyar bir dolar artış var, bunun en büyük kaynağı ithalatıyla otomotiv ithalatındaki artış. Bu manada ikinci el oto ithalatı noktasında Bakanlığımızda şu anda rastgele bir çalışma yapılmadı, fakat iktisatla ilgili kararlar sırf Bakanlığımızın alacağı bir karar olmayıp, Cumhurbaşkanımızın, Bakanlar Şurasının da içinde yer aldığı geniş istişarelerle bu kararlar alınıyor. Biz de aldığımız kararları Kabinede paylaşıyoruz, istişare ediyoruz. Biz, Türkiye’nin otomotiv bölümünün yatırım ve üretim, istihdam manasında, ihracat manasında geldiği noktayı önemsiyoruz, daha da güçlendirme eforu içindeyiz. Türkiye, dünyada otomotiv dalında 13. sırada olan güçlü bir ülke, bunu daha güzel noktalara getirme maksadımız var. Lakin vurguncu, fırsatçı eforlarla, spekülatif fiyat şişirme eforlarına, arz-talep istikrarlarını bozucu gayretlere karşı da savunma önlemleriyle düzenleyici, denetleyici ve yaptırım uygulayıcı olma çabamız devam edecek.”

“OTOMOTİV KESİMİNDE ÇOK ÖNEMLİ ÇÜRÜK ELMALAR VAR”

Bakan Bolat, ikinci el oto satışında stokçuluğu engellemek emeliyle 6 ay ve 6 bin kilometre zorunluluğunu içeren yönetmeliğin galericilerin fikrine başvurularak yapılıp yapılmadığı sorusuna ait şu karşılığı verdi:

“Otomotivdeki bu ikinci el satışlarla ve genel stokçuluk eğilimiyle ilgili uğraşımızda bayramdan evvelki hafta otomotiv kesiminin bütün bölümleriyle toplantılar yaptık Bakanlıkta hepsini çağırdık başka ayrı çağırdık. Zira menfaatleri çatıştığı için birebir toplantıda da almadık onları farklı başka onları dinledik. Biz tespitlerimizi söyledik ve buna müsaade vermeyeceğiz dedik. Üçü de, ‘Bakanlığın yanındayız, biz de rahatsızız. Otomotiv dalının bu formda gündemlerle anılmasından rahatsızlık duyuyoruz. Yapacağınız yönetmelik değişiklikleri, alacağınız kararlara dayanağımız tam’ dediler, bunu açıkça söyleyeyim. MASFED de bunlardan biriydi bayiler, OYDER, bir de distribütörler OMD hepsi bu bahiste bize takviye verdiler. Bütün iş dünyası kuruluşlarıyla görüştük bir beş haftalık misyon süremiz içinde. 420 kümeyle görüştüm arkadaşlar yan 5 haftada 420 kümeyle görüşme yaptım iktisat dünyasındaki aktörlerle ve kuruluşlarla. Hasebiyle, aslında ortalarında çok önemli çürük elmalar var o çürük elmaları temizleme konusunda biz onların da uğraş göstermelerini istedik. Lakin biz tüketicilerimizin mağdur edilmesine ya da kazıklanmasına müsaade vermeyeceğiz. Müdahalelerimizi yapacağız dedik ve hakikaten kararlılıkla yapıyoruz. Yani öteki elimizde enstrümanlar da var adım adım gidiyoruz fark ettiyseniz. Yaklaşık 3 haftadır adım adım daima önlemlerimizi aldık. 15 Temmuz’da yönetmelik yürürlüğe girince noterler kişisel satışları 3’ten fazla olmamak kaydıyla durduracaklar. İlan siteleri sıfır araçtan daha değerli ilan koymama konusunda uyaracak, konulursa 300 bin lira ceza uygulaması yürürlüğe girecek. Daha öteki enstrümanlarda arkadaşlarımız planlıyorlar bunu söyleyebilirim.”

“TEDARİK FİYATINA NAZARAN ÇOK FAHİŞ KAR MARJIYLA SATIP FAHİŞ FİYATTAN SATMA ÜZERE KONTROLLERDE YAKALANDIĞINDA CEZALAR UYGULANIYOR”

Ticaret Bakanı Bolat, denetimlerin ne etapta olduğuna ait, “İç Ticaret Genel Müdürlüğü ve vilayet ticaret müdürlüklerindeki takımlarımız, kontrollerini aksaksız devam ettiriyorlar. Burada üç sistemle bu kontrolleri yapabiliyoruz, birincisi vilayet ticaret müdürlüğündeki denetmenlerimizin daima yaptıkları kontroller ve buldukları yanlış uygulamalara karşı kestikleri cezalar var. Burada mesela şöyle söyleyeyim: 81 vilayette 53 bin firma, 306 bin eser kontrolü yapılmış durumda şu ana kadar ve 212 milyon lira idari para cezası kesildi fahiş fiyat ve stokçuluk tedbirlerine karşı. Değişik şeyler var, biri stokçuluk yakalandığı vakit, bir tanesi rafta olan fiyatla kasadaki fiyatın tıpkı olması, bir oburu de tedarik fiyatına nazaran çok fahiş kar marjıyla satıp fahiş fiyattan satma üzere kontrollerde yakalandığında cezalar uygulanıyor. Haksız Fiyat Kıymetlendirme Heyetimiz var. Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarına karşı süreç yapıyor ki ceza ölçüleri 30 bin lira ile 300 bin lira ortasında değişiyor” dedi.

Bakan Bolat, Perakende Yasası’nı güncelleme noktasında kesimdeki yetkililerle çalışmalar yürüterek istişare edeceklerine dikkati çekerek, “Bütün olayın temelinde enflasyonla gayretin başarılması yatmakta. Zira şöyle düşünün; Türkiye’de 1973’ten 2004’e kadar çift haneli, üç haneli enflasyon vardı. 2004’ten 2019’a kadar olan müddette ise 1-2 yıl hariç tek haneli enflasyon devri başarıldı. AK Parti’nin 21 yıllık devrinde. Bu tek haneli enflasyon periyodunda bu hususlar pek konuşulmuyordu, yani bizim Bakanlığımızda yüklü olarak ihracat, gümrükler, döviz kazandırıcı faaliyetler, hizmetler ihracatı üzerinde yükleniyordu. O 2018’deki döviz atakları, atakları, akabinde pandemiyle başlayan süreçte enflasyonist eğilimde önemli bir yükseliş oldu, bu bütün dünyada oldu” tabirlerini kullandı.

“TÜKETİCİYİ KAZIKLAMAYI AMAÇLAYAN CİNSTEKİ UYGULAMALARI CEZALARLA CAYDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Amerika’da enflasyonun 10 kat arttığını hatırlatan Bolat, “Yüzde 1’den yüzde 10’a çıktı. Avrupa Birliği’nde 10 katı arttı, yüzde yarımdan, yüzde 1’den yüzde 10’lara çıktı. Hala de yüzde 6 civarında avro bölgesinde ve Avrupa Birliği’nde. Onların faiz oranları yüzde 0’dan, 0,25’ten yüzde 5 noktasına yükseldi hem Avrupa’da, hem Amerika’da. Ya bu 5 katı faiz artışı demek ve bu enflasyonist periyot, bir de salgın yahut savaş devirlerinde stokçuluk yapma eğilimleri, vurgunculuk, yani mal saklama, malı 10 katına satma üzere gayretler artınca. Hatırlarsanız 1,5 yıl evvel bir ayçiçeği fiyatları dalgalanması vardı, bunu yaşamıştık. Ben size maske, dezenfektan, kolonya örneğini vereyim. 1 Şubat 2020’de tanesi 15 kuruş olan maske 1 Mart 2020’de, 1 ay sonra 5 liraya çıktı, yüzde 3 binin üzerinde bir artışla, 3 bin 200 artışla. Anti-enflasyonist iktisat siyasetleriyle bu uğraşta başarılı epeyce bu fiyat tartışmaları da aşağı yanlışsız gelecektir. 8 ay evvel yüzde 85,5 olan TÜFE enflasyonu, Haziran itibariyle yüzde 38,20’ye düşürüldü. Bu başarıldı, 8 ayda başarıldı ve son aylarda da fiyatlarda, marketlerde biz takip ediyoruz, bizim ünitelerimiz var, müdürlüklerimiz var. Nispeten geçen yılki dalgalanmalar uzunluğu son aylarda bayağı kısaldı. Artık önümüzde natürel Temmuz ayı var, bu Temmuz ayında bir ölçü KDV artışı kararları alındı biliyorsunuz, fakat biz fahiş dediğimiz çok, vurgun yapmayı amaçlayan ya da tüketiciyi kazıklamayı amaçlayan tıptaki uygulamalara elimizdeki yetkilerle müdahale etmeye, denetlemeye, cezalarla caydırmaya devam edeceğiz. Lakin daha geniş planda sizin işaret ettiğiniz, kanunu düzenlemeler konusunda çalışmalarımızı sürdürüp bunu bir uygulama noktasına getirmek için çalışacağız inşallah” diye konuştu.

“KDV FARKI KDV OLARAK MI YANSITILIYOR, YOKSA ÜSTÜNE ÇOK DAHA FAZLA EKLEYEREK TEKRAR TÜKETİCİ ZİYANINA BİR UĞRAŞ İÇİNE Mİ GİRİLİYOR BUNU DENETLEYECEĞİZ”

KDV’de genel olarak 2 puanlık artış olduğunu savunan Bolat, “Temizlik, kimyevi eserlerde ise yüzde 8’den yüzde 20’ye çıkarıldı. Temel muhtaçlık hususlarında ve besin eserlerinde yüzde 1’lik KDV’de rastgele bir artış yapılmadı. Bizim kontrol takımlarımızın zati çalışmalarında bu KDV farkı KDV olarak mı yansıtılıyor, yoksa üstüne çok daha fazla ekleyerek tekrar tüketici ziyanına bir efor içine mi giriliyor, bu kontrolle devam edecek, yapılıyor yani bugünden itibaren” dedi.

Dolaylı vergilerinin hissesinin genel olarak çok yüksek artırım olmadığını lisana getiren Bolat, “Yani KDV genel oranında 2 puanlık bir artırım yapıldı. Bizim misyonumuz bunu denetlemek, ancak bu paket niçin ortaya çıkarıldı çok açık arkadaşlar. Şimdi AK Parti periyodunda sabit gelirlileri emekçi, memur, emekli, çiftçilere, esnafımıza krediler, dayanaklar ve çiftçilerimize taban fiyatı desteklemeler yoluyla hep enflasyonun üzerinde bir refah hissesiyle devlet gerekli kaynakları aktardı ve aktarmaya devam ediyor. Bu 14 Mayıs seçimlerinde verilen vaatler de bir bir gerçekleştiriliyor. Memur, emekli fiyat artışlarında taban memur fiyatında taban emeklinin fiyatının Nisan ayında artırılmasında ve artık yine Temmuz artırımında. EYT’nin getirilmesinde ve bunlara rağmen AK Parti hükümetleri bütçe istikrarına mali disipline daima riayet etmişler. Geçen yıl bile bütçe açığının ulusal gelir içindeki hissesi yüzde 1’in altındaydı. Avrupa Birliği Maastricht kriteri yüzde 3’e müsaade veriyor, birçok Avrupa Birliği ülkesi yüzde 3’ün üzerinde. Kamu borçlanmasının hissesi manasında ulusal gelirin içindeki hissesi manasında da Maastricht yüzde 60’a müsaade veriyor, Almanya bile yüzde 90’da. Avrupa Birliği, Avro ortalaması yüzde 90, yüzde 100 nispetinde. Türkiye’de bu sayı yüzde 35-36’larda. Yani kamu borçlanması ve bütçe açığını minimumda tutma noktasında önemli bir mali disiplin daima uygulandı, fakat buna karşın epeyce cömert bir takviyeler siyaseti da her kesim için uygulanmış. Biz vahim bir zelzele yaşadık, ne vakit? 6 Şubat’ta. Yani 2023 bütçesi 4.2 trilyon liraydı biliyorsunuz masraf bütçesi ve açığımız 673 milyar lira olarak programlanmıştı. Tahminen daha düşük olacaktı, fakat 1 ay sonra zelzele olunca o zelzele Türkiye’nin nüfusunu ve topraklarının yüzde 12-13’nü ilgilendiriyor. Yani orada büyük bir yıkım ve yangın varken biz hiçbir şey olmamış üzere olağan bir hayata devam etmemiz mümkün değil. Oraları kalkındırmak, ayağa kaldırmak, 12-13 milyon insanın yaralarını sarmak, fiziki yıkım ortadan kaldırmak zorundayız. Olay yalnızca konut yapmak da değil, orada ticari hayatın canlanması lazım” diye konuştu.

“BANKALAR KREDİ MUSLUKLARINI AÇMAYA BAŞLADILAR”

Bolat, Eximbank kaynakları dışında ihracatın finansmanı için bankacılık sistemine talepleri olup olmadığı sorusu üzerine, “Zaten Merkez Bankası siyaset faizlerini artırıp yüzde 15’e çıkardıktan sonra bankalar kredi musluklarını açmaya başladılar. Ondan evvel vermek istemiyorlardı son 2-3 aydır biliyorsunuz. Çok yüksek oran talep edip aslında caydırmaya çalışıyorlardı. Ancak görüşmelerimizde bankacılık sistemi bilhassa kamu bankaları öncülüğünde kredi musluklarını açmaya başladılar. Merkez Bankamız ile de geçen hafta bir toplantı yaptık ihracatçılarımızın finansmana erişimi noktasındaki badirelerini, korkularını ilettik. Merkez Bankamızda epey müspet, olumlu bir bakış açısı görmekten çok mutluyuz. İhracatçılarımız telaş duymasınlar finansman kanalları açılıyor. En kıymetlisi bizim Eximbank’ta yaptığımız ataktır. Sermayeyi 3’te 1 nispetinde artırarak 6.8 milyar artırarak 20,6 Milyar TL’ye çıkardık en az 70 milyarlık bir kaynağı başta KOBİ’ler olmak üzere ihracatçılara sunabilmeyi başardık” sözlerini kullandı.

“HÜKÜMET OLARAK 1 YIL DAHA KİRACILAR ÜZERİNDEKİ FAHİŞ ARTIŞ BASKISINI HAFİFLETEBİLMEK İÇİN BU KARAR ALINDI”

Hükümetin kiracı bölümünü desteklemek gayesiyle yüzde 25 sınırlamasını getirdiğini hatırlatan Bakan Bolat, “Şimdi bu yıla geldiğimizde bu düzenlemenin müddeti 1 Temmuz’da bitiyordu. Bu mevzuda Hükümetin bir vaadi vardı ve bir de TEFE-TÜFE ortalaması olarak oran yüzde 61 üzere bir sayısı da gördük. Hükümet olarak 1 yıl daha kiracılar üzerindeki fahiş artış baskısını hafifletebilmek için bu karar alındı. Ancak bunun yanında Adalet Bakanlığı biliyorsunuz bu kararı alıyor. Borçlar Kanununa bir süreksiz husus ekleyerek yapmıştı geçen sene. Arabulucu sistemi getirilecek yakın bir vakitte. Bu halde mesken sahibi, kiracı uyuşmazlıkları noktasında arabuluculuk sistemi da devreye girecek. Enflasyonda bu fiyat istikrarı çabasında sonuç aldıkça aslında geriye yanlışsız bir geliş olduğunda bu yüzde 25 sınırlaması konusu da 1 yıl sonra yine ele alınabilecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir